0
Kosár
Belépés
Regisztráció
Menü Kategóriák
kedvencek bejelentkezés
0
icon
icon
2024-as akcióink Kuponok
Van egy cikkem, feltöltöm most!
Élménybeszámolók

Átfogó tapasztalatok Izsákról

Többen is felkerestek, és tanácsot kértek tőlem az izsáki horgásztóval kapcsolatban, mit, mivel, hogyan csinálok, mert többszöri próbálkozásuk ellenére sem tudták elérni a kívánt eredményt. Az érdeklődésen és a kérdéseken felbuzdulva jutottam arra az elhatározásra, hogy összefoglaljam az eddigi Izsákon gyűjtött tapasztalataimat, és azokat a kérdésekre hangolva, pontokba szedve részletezzem.




Meghorgászott táv, etetés

A meghorgászott távot rendszerint az általános horgászerkölcs betartásával választom meg, azaz ha leülök egy helyre, és velem szemben, a tó túloldalán is található egy másik állás, értelemszerűen maximum a fél távig horgászhatok, de az őszi időszakot leszámítva, amikor a halak túlnyomó részét a fél táv és annak pár méteres körzetéből lehet megfogni, én rendszerint az állásomtól maximum 30-35 méteres távolságot horgászok meg. Ez a távolság nagyban függ a légnyomástól, a szél erejétől, és a halak mozgási területeitől is. Az általam megválasztott távolság mellett több érv is szól. Egyrészről szeretem azt, ha a saját kis etetésem jól elhatárolódik mások etetéseitől, ezzel biztosítva azt magamnak, hogy a saját elgondolásom szerint tudom kivitelezni a horgászatomat, és nem kell bosszankodnom mások által kialakított etetések közelsége miatt. Másrészről pedig, a minél kisebb távolságnak köszönhetően, a minimális etetésemet annál koncentráltabban tudom beszórni, így fokozva az eredményességem esélyét. A legkisebb távolságot a tő szűkebb szakaszán szoktam megválasztani, ahol a halak tartózkodási és táplálkozási szokásaiknak köszönhetően a parttól mindössze 10-15 méteres távolságban töltik idejük nagy részét. Az ilyen, kistávolságba történő horgászatok számomra rendkívül élménydúsak, köszönhetően a precíz, pontos horgászatnak sok kapásra számíthatunk, és azok kivétel nélkül, mind agresszív, füstölős kapás formájában nyilvánulnak meg. Ha ilyen kistávolságra horgászunk, érdemes minden esetben zsinórsüllyesztőt használni, és főzsinórunkat lazábbra hagyni annak érdekében, hogy az teljes mértékben el tudjon feküdni az aljzaton.


Februári csendélet


Horgászataim döntő többségére állandó horgásztársammal látogatok ki, ezzel megadva magunknak azt a pluszt, hogy egyszerre párhuzamosan két különböző taktikát is összemérhessünk. Az egyik általunk összemért etetésfajta egy SPOMB segítségével bejuttatott tartalmas, aprómagok, különböző méretű és oldódású Aminopelletek, finomszemcsésre leőrölt, túlnedvesített bojlitörmelék a felhősítés érdekében, valamint darabolt és egészszem bojlik keveréke alkotta. A másik fajta egy, a kizárólag dobócsövezéssel kialakított csendes, minél koncentráltabb etetés, amit kisebb mennyiségű, csak egészszemű bojlikból alakítottunk ki. A sikeres horgászatok egyértelműen a csak bojliból álló, csendes etetés eredményességét bizonyítják. Ennél az etetésfajtánál a rendszeresség elvét vallom, etessünk inkább keveset, de azt viszonylag nagy rendszerességgel tegyük. A rendszeresség alatt azt értem, hogy ha az alapozástól (ami nálam 2-3 marék bojliból áll) számított egy órán belül nincs kapásom, onnantól óránként mindig rászórok az etetés helyére egy újabb bojliadagot, ami már csak 0,5-1 marék bojliból áll. Ha a kapások hamarabb jelentkeznének, minthogy letelne az előző etetés végrehajtása óta az egy óra, akkor minden kapás, illetve minden frissítés után ugyanígy járok el, és beszórom az említett minimális mennyiséget az etetés helyére.


Dobócsövem folytonos készenlétben tartom a gyorsaság érdekében, hogy már akár fárasztás közben is ráetethessek


Csalizás

Az év bármely szakában bátran merem ajánlani a magukat itt kipróbáló horgászok számára az Imperial Baits termékeit. Nagyon jól működtek nálam az IB Monster-Liver, Fish és a Banana bojlik, amiket alkalom adtán megbolondítottam az IB Liquid + Powder keverékéből készített pasztával. Horgaim alatt rendszerint egy szem szimpla 16mm-es csalizást alkalmazok, amit néha kiegészítek még egy ízben megegyező félszem süllyedő vagy egy félszem 16mm-es IB Banana pop up bojlival.


Nálam már bizonyítottak!



A csomagolást kibontva jó állagú, markáns illatú bojlikkal találkozhattok


Halaim többségét a kikönnyített csalizásnak köszönhetem, viszont a nagyobb példányokat rendszerint az egy szem, fekvő bojlival tudtam kapásra bírni. A horgászataimat megkezdve a két boton eltérő csalizást alkalmazok, hogy kiderítsem, az éppen aktuális túrán milyen intenzitással táplálkoznak célhalaim. Ha a kikönnyített verzióra túlságosan sűrűn jelentkeznek az apró példányok, érdemes mindkét boton süllyedő csalizásra váltani. Érdekes módon a dupla süllyedő és a nagyméretű csalik nem váltak be ezen a vízen, azokkal vagy nem sikerült halat fognom, vagy csak kisebb egyedsúlyúakat tudtam elejteni, mint a pici 16mm-es csali felkínálásával.


Ő is Fish golyóra éhezett meg



Melegfrontokban ne hagyjuk otthon!


Melegfronti horgászatok során a pontyok sokszor nagyon inaktívan viselkednek, csak az éjszaka beálltával húzódnak a mederfenékre, napközben fent mozognak, sütkéreznek a vízfelszín közelében. Az ilyen helyzetekben előszeretettel vonom be pasztával a csalijaimat, amiben felitatok egy kevés IB Intense Fish Oil-t is a siker érdekében, hogy a felemelkedő olajcseppekre a felsőbb vízrétegekben tartózkodó halak is felfigyeljenek, majd táplálkozásra ingerelje azokat. A legvégső esetben jó megoldásnak számít még az IB Aminopelletek használata is, amit mindig egy félbevágott bojli két fele közé húzok fel a hajszálelőkémre, így egyszerre érvényesül a pellet és a bojli csalogatóhatása.


Kapástalan, beállt időszakban pasztázott Monster-Liver-rel könnyen megfoghatóak


Ólom típusa, súlya

Az ólmok tekintetében 60-140 gramm közötti tartományban kísérleteztem az év során. Az eredmények egyhangúan a 120-130 grammos nehezékeket hozták ki győztesül, ezek produkálták a legtöbb kapást, és a legbiztosabb akadást is. A kísérletezés kihatott az ólmok különböző kialakítására is, az inline (belső vezetésű) és az oldalklipszes módszert is egymás mellett párhuzamosan próbálgattam. Míg az inline ólmokkal 0 halvesztést és 0 rontott kapást produkáltam, addig ezzel szemben az oldalklipszes verzióval a melegfronti időszakokban, amikor a pontyok sokkal óvatosabban táplálkoznak, több halvesztést és „otthagyott” kapást éltem át a használatukkal.

Előkehossz, hajszálelőke hossza, horog mérete

Előkék tekintetében a hosszabbakat részesítem előnyben, ezek a dobálós horgászataim során 23-25 cm hossz körül mozognak, amikkel a 120-130 grammos ólmok használata mellett a lehető legtökéletesebb akadásokat tudom elérni, a rajtuk használt 4es méretű horgaimmal, melyeket mindig ellátok egy horogbefordító zsugorcsővel is. Próbálgattam a lágyabb és a merevebb típusokat is, és nálam a lágyabbak jobban működnek ebben a hosszban. Sokat kísérletezgettem az úgynevezett Kombi-Rig-gel, ahol fluorocarbon előkét kötöttem össze az általam használt fonott előkékkel. Ennél az előketípusnál a merevebb fonott előkék váltak be inkább, ahol megközelítőleg ugyanolyan hosszú a két összekötött zsinórrész.
Ha már a bojlik méretével történő szelektálást nem tudtam megvalósítani, valahogy mégis csak meg kellett oldanom a helyzetet. A kívánt hatást a viszonylag hosszabbra engedett hajszálelőkékkel értem el, ami nálam 3-4 cm-es távolságot jelent a horog és a csali között. A nagyobb távolság nem csak a szelektálást, de a biztosabb akadást is hivatott elérni, mert egyrészről sokkal mélyebbre szívja fel a bojlit, ahonnan már nehezen tudja kifújni a horog észlelésekor, másrészről pedig a csali sokkal szabadabban, sokkal természetesebben tud mozogni a víz alatt, ami így kevésbé kelt gyanakvást bennük.


Hosszú hajszállal fogott tőpontyom


Időjárási körülmények

Sokaknak biztos nem mondok azzal újat, hogy a legjobb fogási esélyekkel a markáns hidegfrontok szolgálhatnak nagyobb lehűléssel, erős É-ÉNy-i széllel és nagy mennyiségű csapadékkal. Azt gondolnánk, minden hidegfront hasonló, hatásukra mindig beindulnak a nagy fogások, pedig ez sajnos közel sincs így. A tapasztalatok azt mutatják, nem minden hidegfront éri el a várva várt hatását, és ezt a légnyomásbeli eltéréseknek „köszönhetjük”. Horgászataimat megelőzve, majd abból hazatérve mindig felírom a túra előtti, az az alatti és az azt követő légnyomási értékeket, mert bizony ezekből hosszútávon nagyon fontos információk szűrhetők el, amelyeket később bármikor kamatoztatni tudunk horgásztúráink megszervezése során.
Egy hidegfront akkor éri el a kellően pozitív hatását, ha betörése előtt az ország területén vagy magas (1020-1030hPa közötti érték), vagy alacsony (1005hPa alatti érték) van jelen, és a front betörésével a légnyomás 1010-1016hPa közötti értéken stagnál, azaz ennél tovább nem emelkedik, avagy ennél lejjebb nem csökken. Kivétel nélkül, az ilyen hidegfrontok alkalmával mindig sikerült rövid időn belül több darabosabb példányt is megfognom, kiszelektálva őket a kisebb egyedsúlyú társaik közül. Ha a légnyomási érték az optimális 1010-1016hPa intervallumon belül mozog, olyankor lehet számítani a darabosabb halak eszméletlen kapássorozatára, és szinte megállás nélkül tudjuk fogni őket, feltéve, ha jól választottuk meg a horgászhelyünket, azt jó taktikával és kiváló minőségű bojlikkal horgásszuk meg, amihez az Imperial palettája kitűnő alapot szolgál.


Amikor kevésnek bizonyult az egyetlen merítő


Ha a légnyomási érték az optimális intervallumból kimozdul (rendszerint felfelé teszi ezt meg), azaz ha megközelíti az 1020as értéket, avagy túl is lépi azt, és akár felkúszik egészen az 1023-1025hPa értékre, ezekben az esetekben szinte képtelenség megfogni a jobb halat, szó szerint meg kell érte szenvednünk, mert a kisebb társaik bizony ilyenkor is rendületlenül habzsolnak. Ezt a jelenséget talán azzal tudnám magyarázni, hogy az ilyenkor kialakuló magas légnyomás az idősebb, érzékenyebb halak léghólyagjait nyomhatja, és a fellépő kellemetlen érzés mellett nem képesek a táplálkozással törődni, nem éreznek késztetést a táplálékfelvétel iránt. És hogy tetőzzük a bajt, ilyenkor valószínűleg feljebb is lépnek az alsó vízrétegekből, hogy itt enyhítsék a vízoszlop mélységéből keletkező nyomási terhet. Ilyen körülmények mellett a kisebb egyedsúlyú pontyokat is rendszerint a sekélyebb részeken lehet a legsikeresebben horogvégre csalni.

Üdvözlettel:
Szabó Gábor
Imperial Baits Team
   0   0 Ft Megrendelem
A kosár tartalma:
Kosár
Vásárlás folytatása Tovább a pénztárhoz
Az oldal böngészésével elfogadod, hogy cookie-kat használjunk, amiket jobb szolgáltatás nyújtás érdekében használunk fel. További információk